Taigi, nusprendžiau šiek tiek jums parašyti apie šv. Patriko dieną ir apie patį šv. Patriką
P.S. Tekstas kopijuotas iš - http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2007-03-16-kovo-17-oji-airijos-globejo-sv-patriko-diena/16893
Kovo 17 dieną Airijoje bus švenčiama Šv.Patriko diena. Ši šventė airiams turi ypatingą reikšmę, ją švenčia ne tik pačioje Airijoje gyvenantys airiai, bet ir daugybė visame pasaulyje gyvenančių airių kilmės žmonių.
“Šv.Patriko diena yra švenčiama viduryje Gavėnios, tądien airiai leidžia sau atsipalaiduoti. Anksčiau ši šventė buvo populiaresnė tarp JAV gyvenančių airių emigrantų, tačiau šiandien ji itin populiari pačioje Airijoje. Švenčiame ilgai – linksmybės užsitęsią visą savaitę ir tomis dienomis Airijos miestų ir miestelių gatvės panašėja į braziliškuosius karnavalus,“ – sako Airijos ambasadorius Lietuvoje Donalas Denhamas. „Šv.Patriko diena – puiki proga aplankyti mūsų šalį, praėjusiais metais šią šventę paminėjo nemažai Airijoje gyvenančių Lietuvių – Dublino bei Korko miestuose buvo apstu plevėsuojančių Lietuviškų trispalvių,“ –
Kas buvo Šv.Patrikas?
Šv.Patrikas (Patrikas Airis, air. Naohm Padraig) – airių šventasis ir globėjas, lyginamas su lietuvių Šv.Kazimieru.
Šv. Patrikas gimė 390 metais romėnų užimtoje Britanijos dalyje. Šešiolikos metų jis buvo pagrobtas airių piratų ir Airių saloje parduotas į vergiją, kur ganė gyvulius.. Po šešerių metų jam pavyko pabėgti į Galiją (dabatinę Prancūziją), kur atsidėjo teologijos mokslams ir vėliau buvo įšventintas į kunigus. Po šventinimų jis išvyko į Airiją kartu su vyskupu Paladijumi, kurį Popiežius Celestinas I siuntė ten skleisti krikščionybės, o po Paladijaus mirties stojo į jo vietą, tapo Airijos vyskupu.
Šv.Patrikas laikomas Airijos apaštalu, jo misija Airijoje truko nuo 432 iki 461 metų. Nors pavienės krikščionių bendruomenės Airijoje gyveno dar prieš Šv.Patriko atvykimą į Airiją, tačiau būtent Šv.Patriko veikla buvo impulsas plataus masto airių atsivertimui į krikščionybę. Šv.Patrikas krikštijo airių žmones, kūrė vienuolynus, kurių nariai, skelbami Evangeliją, vėliau pasklido po visą Europą.
Šv.Patrikas mirė 461 metais, buvo palaidotas Daunpatrike (Olsteryje). Kovo 17-oji, kuri laikoma jo mirties diena, tapo tradicine airių švente.
Apie Šv.Patriko kovą su pagonybe žinoma daugybė istorijų, su juo siejami įvairūs simboliai. Būtent Šv.Patriko dėka žalias trilapis dobilas tapo Airijos simboliu: rodydamas dobilo lapą, Šv.Patrikas, airiams aiškino Šv.Trejybės slėpinį. Legenda pasakoja, kad Šv.Patrikas, skambindamas varpu, iš Airijos salos išvijo roplius ir nuodingus gyvius. Todėl ikonografijoje vaizduojama, kaip Šv.Patrikas pastoralu persmeigia gyvatę.
Kitame pasakojime sakoma, jog tam, kad įtikintų Dievo buvimu abejojančius pagonis, Šv.Patrikas žemėje išrausęs duobę, iš kurios pliūptelėjo skaistyklos liepsnos ir pasigirdo kenčiančių sielų aimanos. Todėl Šv.Patrikui yra meldžiamasi, kad šis gelbėtų nuo pragaro kančių ir apsaugotų nuo gyvačių ir pasiutligės.
Airiai tiki, kad Šv.Patrikas kaip aukščiausiasis teisėjas juos teis Paskutiniojo teismo dieną - šią privilegiją jis gavęs iš paties Dievo. Šv.Patrikas yra lyginamas su Moze ir Jozue, nes jis kalbėjo su erškėčių krūme pasirodžiusiu angelu, angelu, o jo mirties dieną nenusileidusi saulė. Yra pasakojama, kad Šv.Patriko pirštai švytėdavo tarsi deglai, o nuo rankų krintantys vandens lašai virsdavo ugnimi. Tikėta, kad šis šventasis galintis uždegti varveklius, paversti sniegą į pieną ir sviestą.
Pirmosios žinios apie Šv.Patriko dienos šventimą siekia IX amžių. Galutinai ši šventė įtvirtinta 1962 m., kai Popiežius Jonas XXIII jį patvirtino tradiciniu Airijos globėju.
Šv.Patriko diena šiandien
Šiandien svarbus Šv.Patriko dienos akcentas – tradiciniai Airijos miestų ir miestelių gatvėse organizuojami paradai ir žygiuojančių muzikos grupių konkursai, kurių dalyviai atvyksta net iš užsienio – JAV, Kanados, Didžiosios Britanijos ir kontinentinės Europos valstybių. Šiemet Šv.Patriko parade Dubline primą kartą žygiuos ir Airijos lietuvių bendruomenės atstovai.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą